Råvarer. EU-landene kæmper for at enes om en olieembargo mod Rusland, og flere medlemslande har på eget initiativ nedbragt deres import af russisk olie. Men indtil videre har det haft den modsatte effekt: Olieprisen er steget.
Som smurt i olie
Vesten presser Rusland med nye sanktioner som straf for invasionen af Ukraine. I den forløbne weekend bekræftede lederne af de store vestlige G7-lande på et videomøde hinanden i, at de snarest vil stoppe deres køb af russisk olie, hvis de ikke allerede har besluttet det ligesom USA og Storbritannien.
EU-Kommissionen fremlagde sidste onsdag forslag om den sjette sanktionspakke vendt mod Rusland. Den omfatter først og fremmest forslag om, at de 27 EU-lande skal standse al import af russisk råolie og olieprodukter i løbet af det næste halve år. Og dermed fratage Rusland indtægter fra salg af olie, som Ukraines præsident Zelinskyj længe har opfordret til.
Del: