Skærmet. I Danmark regner og regner det, men de fleste af os går stadig rundt med billige paraplyer, der går i stykker for et godt ord. Kunne det ikke være rart med en model, der bare holder?

Står ned i stænger

Den nordiske regntid er godt i gang, i det omfang at man overhovedet kan tale om, at der findes andet end regntid i vores del af verden. Sidste år var det vådeste i dansk vejrhistorie, men er formentlig kun et forvarsel om fremtidens vejr. Det regner flere dage om året, mængden af nedbør er steget markant, og hvis vi skal tro klimaforskernes prognoser, kommer Danmark kun til at blive et endnu vådere land, med flere skybrud, oversvømmelser og hundredårshændelser. 

Det vil få store konsekvenser – huse, kyster og hele byer skal stormflodssikres, landbruget vil skulle forsøge sig med nye afgrøder, der kan tåle mere vand, og selv måden, vi bygger huse på, skal måske gentænkes – men en mindre følgevirkning af det vådere vejr vil helt sikkert være, at vi alle kommer til at investere mere i paraplyer. 

elbe
(f. 1998) har en bachelor i forhistorisk arkæologi fra Københavns Universitet. Emil har skrevet for Weekendavisen siden 2020, især om litteratur, arkæologi, kulturarv, samlere, opdagelsesrejser, finurlige genstande, og han interesserer sig i det hele taget for alt hvad der er forældet, antikvarisk og støvet.

Andre læser også