Satellit. Det britiske underhus stemmer denne fredag om at tillade aktiv dødshjælp under særlige omstændigheder. Udfaldet er uklart.
Hjælp til selvmord
Det britiske parlament skal denne fredag stemme om at lovliggøre aktiv dødshjælp i England og Wales.
Ifølge lovforslaget, der er fremsat af en mening Labour-parlamentariker, skal det være muligt for alvorligt syge personer, som har mindre end seks måneder tilbage at leve i, at ansøge om hjælp til at begå selvmord.
Ansøgningen skal godkendes af en højesteretsdommer, efter at to læger – uafhængigt af hinanden – har vurderet, om den syge er nået frem til beslutningen frivilligt. Den syge skal desuden selv kunne administrere den dødbringende væske.
Sidst det britiske underhus stemte om at lovliggøre aktiv dødshjælp, var der flertal imod, men denne gang er tilhængerne forhåbningsfulde. Ikke mindst fordi så mange parlamentarikere er nyvalgte efter parlamentsvalget i maj, hvor de konservative blev reduceret fra 365 til 121 mandater.

»Hvis alle de parlamentarikere, som har sagt, at de støtter lovforslaget, møder op og stemmer for det, vil det blive vedtaget,« siger en kilde, der er involveret i kampagnen til støtte for en lovændring, til The Telegraph.
Sker dét, vil parlamentarikerne have vælgerne på deres side. Ifølge en meningsmåling fra organisationen More In Common støtter 65 procent af briterne lovforslaget, mens kun 13 procent er imod. En fjerdedel er i tvivl. rod
Del:



