Kina. Xi Jinping står til at regere mange år endnu, og han kan ende med at påvirke vor tids internationale politik mere end nogen anden.

Verdens vigtigste mand

I disse dage bliver der skrevet historie i Kina. Xi Jinping vil med noget nær 100 procents sikkerhed tage hul på en tredje femårsperiode som folkerepublikkens leder. Det har konsekvenser for kineserne selv og for resten af verden.

Det vil ske ved en længe ventet partikongres, som begynder i Beijing søndag og vil vare cirka en uge. Når det hele slutter, og de cirka 2.300 delegerede gør sig klar til at tage hjem, vil en ny gruppe af ledere blive introduceret til offentligheden. Kinaeksperter i alle lande vil tabe næse og mund, hvis ikke Xi står i spidsen.

peha
(f. 1968) bringer Det Fjerne Østen nærmere som Weekendavisens Asienkorrespondent. Ph.d. i Kina-studier og cand.mag. i samfundsfag og russisk. Taler og læser kinesisk og japansk. Har som journalist i Østasien bl.a. for AFP, Bloomberg og Financial Times i de seneste 30 år rapporteret fra samtlige kinesiske provinser og alle regionens lande, inklusive Nordkorea. Forfatter til ni bøger udgivet på dansk, engelsk, kinesisk og rumænsk, herunder New York Times-bestselleren Shanghai 1937: Stalingrad on the Yangtze og senest Grønland i krig: Spillet om Arktis 1939-45.

Andre læser også