Tour – dag 19. Farten bør ikke være farlig at tale om, når man holder sig en række ting for øje. Hvis cykelsportens forhistorie skal bringes på banen, skal det være for at begrave den ordentligt.
Rekorder er til for at blive nået
Denne artikel udkommer også i Weekendavisens nyhedsbrev om cykling, Hjertets Bjerge. Brian Nygaard skriver om hver etape under hele Tour de France. Læs mere og tilmeld Dem her.
19. etapes udslagsgivende faktor svang længe som et pendul, og i lang tid knoklede Mads Pedersen i sin grønne dragt for at hive en fordel over på sin side på den første del af dagen. Det lykkedes, efter at han endnu engang nærmest trodsede fysikkens love og brød sine egne grænser som klatrer på en af løbets hårdeste etaper. Den tidligere danske verdensmester har udvidet sit i forvejen imponerende repertoire så meget under dette løb, at selv konkurrenter nu er begyndt at ligne fans, hvis de ikke lige er ude efter det samme.



