Falsificeret. Vokser glæden ved søde sager, hvis man spiser flere af dem? Hollandsk studie har undersøgt en udbredt antagelse om præferencen for sødme.
Test af den søde tand
I Falsificeret udfordrer vi hver uge vedtagne sandheder, afliver forældet viden og ser på fusk og fejl i forskningens verden.
Det, vi troede, vi vidste
Når man fodrer den søde tand, så vokser den. Sådan lyder en udbredt antagelse, som forskere har forsøgt at belyse i flere forsøg.
Det er nemlig ikke bare sådan, at en sød tand kan få én til at søge mod slik og kager; hvis man hele tiden spiser søde sager, vil man også få en voksende præference for den søde smag.
Det, vi ved nu
Nu har hollandske forskere fra universitetet i Wageningen afprøvet antagelsen i et lodtrækningsforsøg, og i denne uge fremlagde de deres resultater på en konference for ernæringsforskere.

I forsøget The Sweet Tooth Trial blev 180 deltagere fordelt i tre grupper, der over et halvt år fik udleveret kasser med madvarer, svarende til cirka halvdelen af deres kost. På den måde kunne forskerne styre, at den ene gruppe fik meget sødt, den anden gruppe mindre sødt, og den tredje fik en blandet kost. Før, under og efter forsøgsperioden blev deltagernes præference for sød smag målt.
Resultaterne viser, at deltagernes søde tand var konstant: De blev hverken mere eller mindre glade for søde sager af den kostændring, de blev påført, og efter projektets afslutning vendte de med tiden tilbage til de kostvaner, de havde haft før.
I en pressemeddelelse forklarer studiets førsteforfatter, Kees de Graaf, at den tidligere forskning på området typisk har undersøgt effekter på kort sigt, mens der har manglet studier med et længere tidsperspektiv.
Men …
Forskerne vil nu se, om deres resultater også gælder for børn. Der er nemlig en særlig frygt for, at netop børn kan vænne sig så meget til den søde smag, at de får svært ved at værdsætte andre smagsoplevelser som voksne. Og da de endnu ikke har lagt sig fast på deres spisevaner og smagspræferencer, er de måske mere påvirkelige end voksne.
American Society for Nutrition, 3. juni
Del: