Falsificeret. Tyrannosaurus rex var tilsyneladende dummere, end et studie tidligere har hævdet.
Knap så klog T. rex
I Falsificeret udfordrer vi hver uge vedtagne sandheder, afliver forældet viden og ser på fusk og fejl i forskningens verden.
Det, vi troede, vi vidste
Tyrannosaurus rex var ikke bare aggressiv og frygtindgydende. Den var også klog – faktisk lige så klog som en abe. Det konkluderede et studie sidste år, der i grove træk brugte hjernens størrelse til at anslå antallet af neuroner og derudfra udlede graden af intelligens.
Ud fra det regnestykke så dinosaurer som T. rex ud til at have haft ekstremt mange neuroner, hvilket kan have gjort dem i stand til at bruge redskaber og overføre viden kulturelt, anførte studiet.
Det, vi ved nu
Men dinosauren var slet ikke så klog alligevel, mener forskere fra University of Bristol, der i et nyt studie har efterset metoderne til at anslå uddøde dyrs intelligens. T. rex var tættere på krokodillen end aben i den henseende, hævder det nye studie.

Forskerholdet mener, at det tidligere studie har overvurderet hjernestørrelsen og dermed også antallet af neuroner – og at intelligens i øvrigt ikke kan udledes ud fra neuronerne alene. Vil man sige noget troværdigt om et for længst uddødt dyrs anatomi, kræver det flere forskellige typer evidens, der kan understøtte hinanden, mener de.
Men …
Det nye studie er det seneste indlæg i et forskningsfelt, hvor palæontologer og biologer løbende afdækker nye aspekter af dinosaurernes anatomi og forsøger at udlede viden om deres adfærd og levevis. fogh
The Anatomical Record, 29. april
Del:



