Laks. Færingerne suger milliarder op af fjordene. Opdrætsindustrien tjener så styrtende, at immigranter rejser til øerne for at knokle på fiskefabrikker. »Vi kunne klare os uden Danmark,« siger Regin Jacobsen, Færøernes laksekonge.

Den færøske olie

Laksen er en guldmine for Færøerne, der har opnået en højere BNP pr. indbygger end Danmark på grund af opdrætsindustrien. Fotos: Tróndur Dalsgarð

Fårenes uld er færingernes guld, lyder en gammel talemåde på Færøerne, men i dag er landets rigdom af den sølvglinsende slags, og den befinder sig under vandet.

To færøske mænd er i gang med at suge titusindvis laks op fra et net i fjorden. De suges op i et stort rør, strømmer ind i en maskine, der giver dem et gok i nødden og en kniv i struben. Derefter ind i en lastbil og hen til en fabrik, hvor ansatte ved et samlebånd flår tarme, nyre og hjerter ud af dem. Laksene renses, pakkes i kasser og eksporteres til hele verden.

Andre læser også