Personalereduktion. Nicolai Wammen lover at reducere statens administrative personale med 1.000 årsværk. Tro det eller lad være: Det bliver svært.
Bureaukrati på skrump
KOMMUNERNES LANDSFORENING TOG for lang tid siden (før valget i 2022) regeringen på sengen. Regeringen krævede dengang mådehold af kommunerne, når det gjaldt deres administrative personaleforbrug. Det havde konstant vokseværk. Så kolde hænder skulle veksles til varme, formanede Mette Frederiksen.
Spejl svarede KL. Staten skulle se på sig selv. For der var en endog meget stærk vækst i statens eget forbrug af administrativt personale. Det så man i ministeriernes departementer og styrelser. Udviklingen indebærer, at ministeriel forvaltning i dag er et af landets hovederhverv. Det kan være svært at fatte, men sådan er det, og der skal nok være dem derude, der spørger: Hvad laver ministeriernes mere end 50.000 embedsfolk? Har de noget fornuftigt at tage sig til?
Del: