Pilgrimsfærd. Betagende samspil mellem Yves Saint Laurents kreationer og modefornyerens inspirationskilder – fra Proust og van Gogh til Mondrian og Picasso – kan her i foråret nydes på seks parisiske museer under titlen YSL på museum.
Kunst i bevægelse
PARIS – På Centre Pompidou stråler en finurlig, farvefuld faillenederdel med sort fløjlstop fra 1981 om kap med Fernand Légers polykrome blomst (Den store gående blomst, 1952), der er skabt af malet gips og bindemiddel. I Louvres Galleri Apollon glitrer guld og pailletovertrukkede hofjakker under Solkongens arkitekt Charles Le Bruns forgyldte stukhvælvinger, som i al sin pompøsitet nærmest overgår selveste spejlsalen i Versailles. På Galleri Apollon lyser ligeledes Yves Saint Laurents (1936-2008) vidunderlige »krystaljakke« fra 1990 med titlen Hyldest til mit hus.
Seks parisiske museer hylder for tiden 60-året for YLS’ første catwalk-show, hvilket har resulteret i et unikt samarbejde i form af en slags pilgrimsrute, som Weekendavisens udsendte har vandret. Og hvilken vandring: at udstille et af det forrige århundredes allerstørste modefænomeners ideer i tæt dialog med alskens kunst, som YSL havde for øje, da han skabte tøjet, opfylder designerens erklærede mål om at sætte kunsten i bevægelse. Et eksempel på denne dynamiske leg kunne være de dybtgule, orange eller lillablå og fuchsiamønstrede lange kjoler med pufærmer, udstillet på Musée d’Art Moderne de Paris, der synes at være valset lige ud af en postimpressionistisk Pierre Bonnard-have, hvor løvet rasler let i brisen.
Del: