Anmeldelse: Parthenope. Paolo Sorrentino havde engang et fast og sikkert greb om Italiens æstetik. I sin nye film slipper han roret totalt i en substansløs og endeløs beretning om en ubegribeligt smuk kvinde.

Den sløje skønhed

Parthenope, hovedpersonen i Paolo Sorrentinos nye film af samme navn, kommer til verden i 1950 i vandkanten ud for Napoli. Men for tilskueren fødes hun for alvor i den efterfølgende scene, 18 år senere, hvor hun stiger ualmindeligt velskabt og smuk op fra vandet i sin bikini.

Sorrentino er blandt den engang stolte filmnation Italiens få virkelig gode moderne instruktører, og han har før væltet sig i skønhed. Ikke mindst i sit hovedværk fra 2013, der ganske enkelt hedder Den store skønhed. Her gik han Federico Fellini i bedene med en barok skildring af Roms æstetiske væsen, ligesom han i sin gennembrudsfilm The Consequences of Love annammede Michelangelo Antonionis 60er-modernistiske fremmedgørelse. Filmene fremstod som en personlig reaktion på en hel nations moderne æstetiske historie.

lawj
(f. 1986) skriver om film og litteratur og om, hvordan internettet og den teknologiske udvikling forandrer verden. Uddannet i engelsk og nordisk sprog og litteratur fra Aarhus Universitet og har en ph.d. i amerikansk litteratur ved Hebrew University.

Andre læser også