Worst case scenario. Cyberangreb, kemisk udslip eller oversvømmelse: Danskerne er trygge i deres forvisning om, at nogen vil komme og hjælpe dem, hvis katastrofen rammer. Burde vi være mere bange?

Fred og ingen fare

De havde planlagt at spise hjemme. Derfor besluttede ægteparret sig for først at evakuere om aftenen, når de alligevel skulle til badminton. Det var den 3. november 2004, og ikke langt fra parrets hjem var der udbrudt brand i en container på fyrværkerifabrikken i Seest.

Myndighederne havde bedt beboerne om at forlade området, men endnu vidste ingen, at branden ville udvikle sig til en af de værste ulykker i Danmark i nyere tid.

lofo
(f. 1984) er uddannet journalist fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole og cand. public. med fagspecialisering i europæisk kultur og politik fra Syddansk Universitet og Université Paris Diderot.

Andre læser også