Frihed. »Er man ikke en verdensspiller, må man finde ly i historiens folder.« Den albanske forfatter Lea Ypi skriver om sin farmors liv i et omtumlet århundrede.
Vilje og vilkår
LONDON – Inden mit møde med Lea Ypi sidder jeg og bladrer i The New York Times, og denne helt tilfældige onsdag gør avisen intet for at dulme fornemmelsen af, at nye kapitler af verdenshistorien lige nu skrives for øjnene af os, uden at vi kan overskue konsekvenserne. Men hvad sker der egentlig med menneskene, der gennemlever den slags historiske opbrudstider? Hvad er det for nogle valg, vi stilles over for? Er vi overhovedet frie til at handle, eller må vi acceptere at flyde med strømmen? Netop de spørgsmål afsøger albanske Ypi, der til daglig er professor i politisk teori på London School of Economics, i sin seneste bog, Uværdig, ved at rekonstruere sin farmors skæbne i det dramatiske 20. århundrede.

Lea Ypi blev kendt uden for universitetsverdenen, da hun i 2021 udgav Fri, en erindringsbog om at vokse op i et kommunistisk regime og gennemleve overgangen til liberalt demokrati. Bogen var dedikeret til farmoren, men det var først efter udgivelsen af bogen, at Ypi for alvor begyndte at interessere sig for, hvorfor farmoren forlod Grækenland i 1936 i en alder af 18 år til fordel for en usikker fremtid i det nyligt selvstændige Albanien.
Del:


