Årsopgørelse. Vladimir Majakovskij og Diane di Prima var stærkt venstreorienterede digtere, der skrev om at betale skat af det ingenting, de tjente.

Poesi med skatteopkræveren

Digtere skriver ikke om penge, de taler bare om dem, og taler og taler, fordi de sjældent har nogen, og det er ikke fint at skrive om, men det er umuligt at holde mund om. 

Det er meget sigende, at der er faktiske digte om penge og nærmere bestemt om at betale skat af det så godt som ingenting, en digter tjener, i to nye, fortjenstfulde poesioversættelser, Udvalgte værker af russiske Vladimir Majakovskij (1893-1930) og Revolutionsbreve af amerikanske Diane di Palma (1934-2020).

larsbukdahl
(f. 1968) er forfatter og anmelder. Cand. phil. i litteraturvidenskab fra Københavns Universitet. Debuterede som anmelder i Kristeligt Dagblad i 1988, sluttede sig til Weekendavisen i 1996, Debuterede som forfatter med digtsamlingen Readymade! i 1987, har siden udgivet både digte, romaner, rim og remser, børnebøger og litterære monografier, senest kom erindringsteksterne Korshøjen, 2018. Siden 2008 redaktør på det hæderkronede poesitidsskrift Hvedekorn. Blogger på bloggen Blogdahl og bebor desuden en hjemmeside larsbukdah.dk. Modtog 2008 Kunstrådets Formidlingspris.

Andre læser også