Anmeldelse. Michael Stoltzes Danske dagsommerfugle er noget så sjældent som et smukt, velskrevet og underfundigt opslagsværk.

Flyvende frimærker

Den største litterære beundrer af sommerfugle må være den russisk-amerikanske forfatter Vladimir Nabokov. I et essay fra 1948 til magasinet The New Yorker skrev han blandt andet, at glæden ved at være omgivet af sommerfugle var som »et flygtigt vakuum, der suger alt, jeg elsker, til sig, en følelse af at være i ét med sol og sten, en skælvende taknemmelighed over for nogen eller noget, måske den menneskelige skæbnes flerstemmige geni eller måske de blide spøgelser, der føjer en heldig dødelig« (egen oversættelse).

Nabokov elskede sommerfugle, fra han var fem år gammel, men en vigtig begivenhed i hans kærlighedsaffære med sværmerne fandt sted, da han var otte-ni år og rodede rundt i kælderen på det store adelige gods, hvor han voksede op. 

elbe
(f. 1998) har en bachelor i forhistorisk arkæologi fra Københavns Universitet. Emil har skrevet for Weekendavisen siden 2020, især om litteratur, arkæologi, kulturarv, samlere, opdagelsesrejser, finurlige genstande, og han interesserer sig i det hele taget for alt hvad der er forældet, antikvarisk og støvet.

Andre læser også