Rekrutteringskrise. Velfærdsuddannelserne skal reformeres for at skaffe flere ansatte i professionerne. Regeringen overvejer at opdele uddannelserne i to hovedspor for at appellere til unge med forskellige boglige evner.
Hold A og hold B
I forsøg på at skaffe friske forsyninger af velfærdsmedarbejdere til de borgernære opgaver er regeringen i gang med at lægge brikkerne til en større reform af uddannelserne på professionshøjskolerne. Der mangler pædagoger, sygeplejersker, lærere og andre fagprofessionelle, og noget skal ske for at vende de vigende søgetal til uddannelserne og mindske det store frafald.
Med i overvejelserne om at styrke rekrutteringen til velfærdsfagene er en kontroversiel idé om at kløve studierne op i to hovedretninger, der henvender sig til studerende med forskellige færdigheder.
Del: