Præsidentvalg. Vladimir Putins nukleare trusler har haft stor betydning for udviklingen i Ukrainekrigen. Putin bliver nu genvalgt til seks år mere, men på sigt er en fredsløsning i Ukraine alligevel mulig, mener den britiske ruslandsekspert Mark Galeotti.

Vladimir den Grusomme

På søndag står Vladimir Putin til at få sin største valgsejr i et præsidentvalg, som lader til at blive det mest udemokratiske i Ruslands postsovjetiske historie.

Dermed er der lagt op til, at Putin kan bevare magten frem til 2036 og blive den længst siddende russiske hersker siden 1500-tallets despot Ivan den Grusomme. Og blandt alle sine mange forgængere er det måske netop zar Ivan, Putin ligner mest:

ankv
(f. 1982) er russiskfødt, dansk uddannet journalist og avisens Ukraine- og Rusland-korrespondent. Han har en fortid i web- og landbrugsjournalistik og en forkærlighed for historie, sport og doping. Andrey er uddannet journalist på Syddansk Universitet og før det elektronikingeniør på Handels- og Ingeniørhøjskolen i Herning.

Andre læser også