Fodbold. Før VM-kvalifikationen gik op mod halvdelen af danskerne ind for en boykot af slutrunden i Qatar. Nu gælder det kun hver fjerde, viser en ny måling.
Ved nærmere eftertanke
Det er kun syv måneder siden, at Danmark indledte VM-kvalifikationen med først en 2-0-sejr over Israel i Tel Aviv, så 8-0 over Moldova i Parken og endelig 4-0 over Østrig i Wien. Tre sejre, to på svære udebaner og en målscore på 14-0. Det begyndte hurtigt at lugte af en VM-deltagelse i kontroversielle Qatar.
På det tidspunkt var vi stadig lykkeligt uvidende om, hvad der skulle ske i de kommende måneder. Men efter et pludseligt hjertestop på banen, et måbende, chokeret, kollektivt øjeblik og derefter: lettelsen – han lever! – den euforiske EM-genrejsning og en suveræn VM-kvalifikation står vi nu tilbage med det samme spørgsmål som dengang:
Del:



