Fiasko. Rædsomme scener fra Kabul ydmyger præsident Biden. Alligevel mener Thomas Friedman, New York Times’ vel nok mest berømte kommentator, at det var den rigtige beslutning at trække sig ud og bruge USAs kræfter på vigtigere ting: covid-19, klima og Kina.

Sådan ser nederlag ud

Chinook-helikoptere, der i pendulfart bringer vestlige diplomater med pakkede kufferter fra deres ambassader til Kabuls lufthavn. Desperate afghanere, der klynger sig til cargoflyenes understel for at slippe væk fra det kommende Taleban-styre og styrter i døden.

Mødre, der rækker deres børn til vestlige soldater på den anden side af lufthavnens gitterhegn i desperate forsøg på i det mindste at sikre deres afkom en bedre fremtid. Benovede, skæggede Taleban-kæmpere med støvede sandaler i et præsidentpalads, netop forladt af en flygtende administration. En præsident Biden i Det Hvide Hus, hvis opbakning i meningsmålinger bare falder og falder på grund af, hvad rigtig mange amerikanere oplever som en ydmygende gentagelse af USAs exit fra Saigon i 1975.

olny
(f. 1956) er journalist og tidligere udlandsredaktør. Uddannet på Danmarks Journalisthøjskole i Aarhus i 1980. Har tidligere arbejdet på Aalborg Stiftstidende, Ritzaus Bureau og Information. Har som journalist blandt andet dækket Sydafrikas befrielse fra apartheid, Jerntæppets fald, Sovjetunionens sammenbrud og borgerkrigene i Jugoslavien. Var Weekendavisens korrespondent i New York i 2015-16 og dækkede her blandt andet Trumps succesrige valgkampagne.

Andre læser også