Standby. Nogle af de ukrainere, der rejste hjem fra Danmark for at kæmpe, er stadig i venteposition. »Vi har ikke noget udstyr,« lyder det.

Mænd, der venter på krig

Bogdan Shudra går patrulje i skovene et sted sydøst for Kyiv. Weekendavisen er bekendt med byen, som han ikke ønsker at nævne i avisen. Fjenden er også på internettet. Han har ikke meget andet kampudstyr end en kalasjnikov, 120 patroner og sin gamle termojakke fra grisetransportvirksomheden NV Randers.

»Den er rigtig god kvalitet, den er varm. Men vi mangler stadig hjælp fra vores militær. Vi mangler beskyttelse. Vi mangler tøj. Vi har ikke noget udstyr.«

leny
(f. 1975) er journalist og uddannet fra Danmarks Journalisthøjskole. Hun er forfatter til bogen Den dag jeg opdagede jeg var undertrykt, og har tidligere været ansat på blandt andet Jyllands-Posten og den nu lukkede gratisavis Nyhedsavisen. Hun skriver blandt andet om køn, globalisering på gadeplan og forliste borgerlige drømme.

Andre læser også