Kommentar. Krigen i Afghanistan blev aldrig en folkelig sag i Danmark. Men den har været en sag for ideologiske debattører, fra den startede i 2001 til nu, hvor den er forbi.

Krigen i det fjerne

Den 11. September 2001 var en ganske almindelig dag. De fleste var på arbejde. Men ud på eftermiddagen gik alting i stå. På min arbe

jdsplads stimlede kollegerne sammen i vores lille reception for at kigge på en diminutiv sort-hvid tv-skærm. To aflange genstande på størrelse med halvliters mælkekartoner stod i flammer. »Det tårnhøje Helvede« var blevet en realitet. Men det så ikke virkeligt ud. Vi kiggede, lyttede, og alle, også tv-journalisterne på skærmen, snakkede og gættede, ud i det blå: Var det højreterror? Venstreterror? Var det palæstinenserne? Hvis det sidste var tilfældet, var der retfærdighed i det, mente flere i receptionen.

Andre læser også