Ideologi. Kina slog for nylig i en erklæring sammen med Rusland fast, at Vesten ikke har patent på demokrati. For ifølge den kinesiske ledelse er også Kina et demokrati omend af en anderledes beskaffenhed end Vestens.

Demokrati, der virker

Vesten har ikke patent på demokrati. Der er flere måder at give befolkningen medbestemmelse på, og den kinesiske kan være lige så god – og i nogle tilfælde bedre – end den version, der praktiseres i Europa og Nordamerika.

Det er en af de påstande, som fremgår af en 4.300 ord lang fælles erklæring, som Kinas præsident, Xi Jinping, udsendte sammen med sin russiske kollega Vladimir Putin i Beijing tidligere på måneden.

peha
(f. 1968) bringer Det Fjerne Østen nærmere som Weekendavisens Asienkorrespondent. Ph.d. i Kina-studier og cand.mag. i samfundsfag og russisk. Taler og læser kinesisk og japansk. Har som journalist i Østasien bl.a. for AFP, Bloomberg og Financial Times i de seneste 30 år rapporteret fra samtlige kinesiske provinser og alle regionens lande, inklusive Nordkorea. Forfatter til ni bøger udgivet på dansk, engelsk, kinesisk og rumænsk, herunder New York Times-bestselleren Shanghai 1937: Stalingrad on the Yangtze og senest Grønland i krig: Spillet om Arktis 1939-45.

Andre læser også