And just like that. Skal man partout »skrue op for fissen«, hvis man vil være ung med de unge? Gamle blikke på nye afsnit.

Fordom og tabu

Vores fælles konsulentfirma, Visdommens kilde. Gode råd ingen har bedt om, lever som sovende agent i Danmark, klar til at påtage sig en øjeblikkelig mission – at overdynge visse emner og personer med gode råd – hvis vi aktiveres, And Just Like That... sker det. Avisens unge kulturredaktør, ikke en dag over 33, beder Visdommens kilde træde ind i den amerikanske serie, hvis sidste afsnit sendes denne torsdag. Vi tror, hun spørger netop os, fordi kvinderne i denne efterfølger til Sex And The City (1998) følger normal biologi og ikke længere befinder sig i 30erne, men alle som én er fyldt 55. Som os, bare for år tilbage. Nu skal vi skrive om fænomenet, fordi vi selv er gamle, ligesom sorte skriver om sorte, lesbiske om lesbiske, unge om unge, og ingen tilsyneladende kan sætte sig ind i de andres kategorier. Men tak, det en velkommen mission, for hvem har ikke brug for selvsikker rådgivning om indflyvningen til det unævnelige?

Ooohh, det begynder grumt. Den normalt begavede, skarpe og tilpas kantede Miranda chokeres over en sort professor til en forelæsning og begynder at rødme-rable om køn og afrikanske fletninger og personlige pronominer, og hvordan hun slet ikke er sådan, som hun virker lige nu. Et udbrud af den frygtede alderdomstourette, hvor man ikke har styr på, hvad der vælter ud af munden på én, man siger bare alt det forkerte, mens en kreds af mangfoldige unge overværer katastrofen med åbne, målløse munde.

pesd
(f. 1960) er forfatter og journalist fra Danmarks Journalisthøjskole. Har skrevet i alle avisens sektioner siden 1990 og trives bedst uden faste stofområder. Skrev sin første bog København. Folk og kvarterer i 2002 og har siden skrevet en række bøger om uimodståelige steder og fænomener. Modtog Gyldendals Faglitterære Pris i 2005.
synn
(f. 1958) har arbejdet som journalist på Weekendavisen siden 1995 med interview og reportage i alle sektioner og genrer, men med vægten på kultur og samfund. Før det var hun en årrække tilknyttet Danmarks Radios P1 som medarbejder på bl.a. Ugerevyen, Orientering og Det Nye Europa. Mellem 2008-2015 var Synne vært på Interviewserien Louisiana live på Louisiana og hun har skrevet Sol og skygge – Tretten kapitler om Spanien (Gyldendal) og senest Hvad tænker arkitekten på? (Arkitektens Forlag 2015).

Andre læser også