Anmeldelse: Sat i verden. Thomas Korsgaard leverer som nyslået dramatiker en tekst, der er veloplagt og humoristisk. Men forestillingen bliver lidt for forglemmelig.
Blod og vand
Kommer De til at fortryde at købe billetter til Sat i verden, der lige nu går på Det Kongelige Teater og drager på turné fra november? Nej, bestemt ikke. Men ville De – hvis jeg opsøgte Dem om et år – kunne gengive historien om Tobias og hans smuldrende vennegruppe? Jeg tvivler.
Starten er ellers god: Tobias (i skikkelse af en tilpas spydig Magnus Haugaard) vågner på sin 30-års fødselsdag og opdager, at nogen i bedste jydeånd har foræret ham en peberkværn bygget af olietønder, der er blevet parkeret foran hans lejlighed i København. Mens morgentrafikken syder over blokaden, ringer Tobias rundt til sine venner for at få afklaret, hvem der står bag.
Del: