Utilnærmelig. Danske stjernekameraer viser, at der tæt ved Jupiters måne Europa ikke er intens stråling, som man ellers har troet. Så måske kan en mission alligevel lande på ismånen en dag og lede efter liv i oceanerne under isen.

Ildfluer på ismånen

Europas ocean er indkapslet af en kilometertyk skorpe af is, der dækker hele kloden. Foto: NASA, Scanpix

Vi kalder vores planet »den blå planet«. Men der findes en verden derude, hvor der er meget mere flydende vand end her. Jupiters måne Europa har et ocean, som er dobbelt så stort som alle Jordens oceaner tilsammen. 

Det er indkapslet af en kilometertyk skorpe af is, der dækker hele kloden. Hvis der er liv andre steder i solsystemet, så er det neden under Europas islandskab, at man skal lede.

Andre læser også