Kort nyt. Igler kan hoppe. Det ligger nu endegyldigt fast.
Igler på spring
Rygterne har svirret. Visse igler er i stand til at springe – endda ganske langt – i jagten på blod. Emnet er genstand for stor forskningsmæssig uenighed, men nu kan biologer bekræfte, at visse igler på Madagaskar i den grad kan hoppe.
Igler er ellers mest kendt for at sidde godt fast på deres værter, men under to rejser til Madagaskar i henholdsvis 2017 og 2023 oplevede Mai Fahmy, biolog ved amerikanske Fordham University, flere landigler springe fra blade til kviste eller direkte ned på jorden. Under begge rejser filmede Fahmy de pudsige optrin med sit kamera. Det er første gang, at hoppende igler fanges på video.
I alle tilfælde er der tale om eksemplarer af landiglen Chtonobdella fallax, en udbredt igleart i Madagaskars vilde natur.
En af Fahmys optagelser viser, hvordan en igle læner sig tilbage som en slange, der gør sig klar til at hugge, inden den i fuld længde springer fremad og lander klodset, men uskadt på jorden.

Skriftlige beretninger om hoppende igler kan dateres tilbage til det 14. århundrede. Talrige eksperter har imidlertid anført, at iglerne ikke hopper bevidst, men snarere falder ned fra blade og grene. Nu ligger det endegyldigt fast, at i hvert fald Ghtonobdella fallax springer med fuldt overlæg.
Det er endnu uvist, om iglerne hopper direkte på værtsdyr, de vil suge blod fra.
Biotropica, 20. juni
Science.org, 20. juni
Del:



