Falsificeret. Mange ældre danskere får slidgigt i hoften. Nyt studie peger på den bedste træningsmetode.

Hjælp til dårlige hofter

I Falsificeret udfordrer vi hver uge vedtagne sandheder, afliver forældet viden og ser på fusk og fejl i forskningens verden.

Det, vi troede, vi vidste

I Danmark har omkring 400.000 mennesker slidgigt i hoften, såkaldt hofteartrose. Sygdommen rammer otte procent af befolkningen over 50 år, den forværres med tiden, og der er ingen kur. I stedet kan man lindre symptomerne med forskellige behandlinger, for eksempel fysisk træning.

lofo
(f. 1984) er uddannet journalist fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole og cand. public. med fagspecialisering i europæisk kultur og politik fra Syddansk Universitet og Université Paris Diderot.

Andre læser også