Nørdkriger. »Alting er interessant, hvis bare vi lærer at vise det den rette opmærksomhed,« skriver den amerikanske forfatter John Green i sin nye essaybog. Kongen af ungdomsromaner har lagt fiktionen på hylden for en stund og sat sig for at anmelde samtidens fænomener fra duftklistermærker til solnedgange.

Vi drysser betydnings­støv over verden

Nysgerrigheden lader til at falde den amerikanske forfatter John Green naturligt, og den tjener et meget konkret formål. Af hans nye essaybog Fra hulemalerier til hotdogs fremgår det, at det nysgerrige blik er en strategi, og at det blandt andet hjælper ham til at holde depressionen fra døren. »Det har taget mig hele mit liv at forelske mig i verden,« skriver han.

Trods alle samtidens kriser var opskriften forbavsende enkel: Det gælder om at se på sine omgivelser, være nærværende og sætte ord på det, man ser. »Jeg tror ikke, vi for alvor selv kan vælge, om vi vil tilskrive verden betydning eller ej,« skriver han i en tekst om vintervejr i Indianapolis. »Vi er alle sammen små feer, der drysser betydningsstøv overalt på vores vej.«

Andre læser også