Anmeldelse: I tyrannernes tid. Ruslands erobringskrig i Ukraine og det mulige valg af Trump truer med at trække grundlaget væk under efterkrigstidens politiske orden. Er vi klar til den ny verden, spørger David Trads i sin nye bog.

Farvel til forudsigeligheden

Der var engang for ikke så længe siden, hvor dagen i dag altid var bedre end dagen i går, og dagen i morgen ville blive endnu bedre end dagen i dag. Hvor den vestlige samfundsmodel med politisk liberalisme, kapitalisme, globalisering og plads til mangfoldighed herskede uindskrænket, og det bare var et spørgsmål om tid – kort tid – før resten af verden indså det og indrettede sig på samme måde.

Anført af et USA, der både var »den skinnende by på toppen af bakken« og »demokratiets store arsenal«, som Roosevelt kaldte det. Og som i det omfang, der var problemer, kunne løse dem selv. »Der er intet galt med Amerika, som ikke kan løses ved det, der er bedst ved Amerika,« som selve inkarnationen af den ubekymrede tid, Bill Clinton, udtrykte det.

olny
(f. 1956) er journalist og tidligere udlandsredaktør. Uddannet på Danmarks Journalisthøjskole i Aarhus i 1980. Har tidligere arbejdet på Aalborg Stiftstidende, Ritzaus Bureau og Information. Har som journalist blandt andet dækket Sydafrikas befrielse fra apartheid, Jerntæppets fald, Sovjetunionens sammenbrud og borgerkrigene i Jugoslavien. Var Weekendavisens korrespondent i New York i 2015-16 og dækkede her blandt andet Trumps succesrige valgkampagne.

Andre læser også