Føljeton. Camppop er semifiktive feelgood-fortællinger fra nazisternes mest berygtede udryddelseslejre. I anden del af føljetonen om de kontroversielle romaner opklares mysteriet om en dansk Auschwitz-roman, og den britiske forfatter Howard Jacobson forklarer, hvorfor han er bange for camppop.
Da Auschwitz blev kitsch
Den hedder Bordtennis i Auschwitz, romanen som Nils Schou udgav i 2011. I forordet forklarer den danske forfatter og dramatiker, at det var en gymnasiekammerats mor, Ingrid Rosenkilde, der gav ham adgang til bogens kildemateriale. Ingrid Rosenkilde var den eneste danske fange i koncentrationslejren Auschwitz i Polen, og da hun i 1971 blev indlagt med en hjernesvulst, besluttede hun at fortælle Nils Schou om den tyske officer, der i sin tid reddede hendes liv.
Navnet på den tyske officer var Johann Bernhardt »Wunder« Fichte. Han var tipoldebarn af den berømte filosof J.G. Fichte og lod sig danne af filosofvennerne Hannah Arendt, Martin Heidegger og Ludwig Wittgenstein. Men det tyske idealmenneske var også venner med SS-lederen Heinrich Himmler og endte altså selv som »velfærdsofficer« med ansvar for personaleunderholdningen i Auschwitz.
Del: