A.P. Møller – Mærsks beslutning om at købe en 76 kilometer lang jernbane, der strækker sig langs Panamakanalen, føjer endnu et lag af kompleksitet til et internationalt spil med mange bevægelige dele, som blev sat i gang, da præsident Donald Trump i januar erklærede sit ønske om at tage den amerikanskbyggede kanal tilbage.

»Det er en omkalfatring af indflydelse over en af verdens mest kritiske handelsruter,« siger Sebastian Naranjo Rodriguez, tidligere leder af stillehavsafdelingen i Panamas udenrigsministerium, til avisen South China Morning Post – blandt andet med henvisning til den danske rederigigants erhvervelse af jernbanen gennem datterfirmaet APM Terminals.

Jernbanen har betydeligt mindre kapacitet end kanalen, men under en nylig tørkeperiode viste den sig som et attraktivt alternativ i forbindelse med transport af varer mellem Atlanterhavet og Stillehavet.

Modtag Weekendavisens ugentlige nyhedsbrev

Bliv oplyst, inspireret eller bare provokeret med det bedste fra ugens Weekendavisen.

Hermed giver jeg tilladelse til, at Weekendavisen ugentligt sender en mail med udvalgte historier og i tilfælde af særlige historier og ekstraordinære begivenheder mere. Jeg bekræfter desuden, at jeg er over 13 år, og at Berlingske Media A/S må opsamle og behandle de anførte personoplysninger til det ovennævnte formål. Oplysningerne kan indeholde annoncer fra tredjepart og i visse tilfælde blive delt med disse. I vores privatlivspolitik kan De læse mere om tredjeparter og hvordan De trækker Deres samtykke tilbage.

Hvem der fremover får kontrol med kanaltrafikken, er et åbent spørgsmål. I kølvandet på kritik fra Trump af kinesisk indflydelse på Panamakanalen er Hongkong-konglomeratet CK Hutchison gået med til at sælge koncessionen til at drive to strategisk vigtige havneterminaler i hver sin ende af kanalen til et konsortium ledet af den amerikanske kapitalfond BlackRock.

A.P Møller - Mærsk har gennem datter selskabet ATP Terminals erhvervet sig en 76 kilometer lange jernbane, der strækker sig langs Panamakanalen. Arkivfoto: Temilade Adelaja, Scanpix.
A.P Møller - Mærsk har gennem datter selskabet ATP Terminals erhvervet sig en 76 kilometer lange jernbane, der strækker sig langs Panamakanalen. Arkivfoto: Temilade Adelaja, Scanpix.

Det har imidlertid fået den kinesiske regering til at slå alarm, og Kinas statsadministration for markedsregulering har erklæret, at den vil vurdere handlen, før den eventuelt giver grønt lys. Samtidig kritiserer Panamas egen regering, at lokale embedsmænd tidligere har givet CK Hutchison koncessionen på alt for favorable vilkår og vil anmode den offentlige anklager om at undersøge forløbet som en kriminalsag. 

harms