Satellit. De to tyske konservative partier, CDU og det bayerske søsterparti CSU, strides intenst om, hvorvidt De Grønne skal udelukkes fra en kommende regering.
Pludselig endte De Grønne ude i kulden
Det tyske parti De Grønne var ved det seneste tyske valg det, som alle bejlede til. Partiet repræsenterede de unge, moderne og progressive og stod for den sag, som alle talte om og ville engagere sig i: klimasagen. Dengang i 2021 dannede De Grønne en »fremskridtskoalition« i Berlin med socialdemokrater og liberale.
Men knap fire år senere bliver De Grønne set som uattraktive, og bejlerne er forsvundet, og i disse dage er der udbrudt en bitter strid hos de to kristendemokratiske partier CDU og CSU om netop De Grønne. CSU-formand Markus Söder siger på valgmøder, at hans parti under ingen omstændigheder vil være i regering med De Grønne, hvis CDU/CSU vinder valget. »Det er klart for os, at De Grønne skal udelukkes. Dét er min klippefaste overbevisning,« siger han til avisen Bild.
Han begrunder det med, at »De Grønne optræder som den største bremseklods i migrationsspørgsmålet og har fuldstændigt fejlagtige ideer«, hvilket handler om deres »wokeisme«. Söder tilføjer, at De Grønnes leder, Robert Habeck, der har været klima- og økonomiminister siden 2021, har været »en katastrofe for økonomien i Tyskland«.
Det opsigtsvækkende ved Söders udmelding er, at hvis ikke CDU/CSU skal regere med De Grønne, er der ifølge meningsmålingerne reelt kun socialdemokraterne (SPD) som alternativ. Derfor er flere af CDUs politikere gået til angreb på Söder, senest Slesvig-Holstens ministerpræsident, Daniel Günther. Han sagde tirsdag på tv, at Söder »bare burde holde sin mund«.

Günther gjorde det klart, at han selv »aldrig ville agitere for en regeringsalliance med De Grønne og sige: ‘Vi kan kun med De Grønne,’ men CDU/CSU skal dog være i stand til at samarbejde med andre demokratiske partier.«
Samme mening har vistnok også CDUs leder, Friedrich Merz, der er CDU/CSUs fælles kanslerkandidat. Men Merz går meget stille med dørene og ønsker af taktiske grunde ikke at deltage i slagsmålet med den iltre Söder fra Bayern.
vind
Del:



