WeltschMERZ. Tyskerne var gennem fem århundreder handlekraftige iværksættere, stræbsomme forskere, opfindsomme kunstnere, geniale tænkere og radikale gerningsmænd. Er landet nu ved at forsvinde fra den fortsatte verdenshistorie?

Tysklands storhed og fald

»Tyskland, hvad sker der med dig? Var du ikke engang eksportverdensmester? Var du ikke engang teknologisk frontløber? Et land, man respekterede og beundrede? Du, ideernes land, med dine mange kloge hoveder, digtere og tænkere, dine handlekraftige mennesker.«

Sådan lød den dystre filmstemme tirsdag aften, da CDUs valgfilm introducerede Friedrich Merz i Schinkel-hallen i Potsdam. Da den 69-årige konservative kanslerfavorit tog ordet, bad han de 300 tilhørere om deres stemme ved det tyske valg på søndag og gjorde det med en sønderlemmende kritik af de godt tre år med socialdemokraten Olaf Scholz ved roret:

jevi
(f. 1965) er cand.mag. i historie og tysk (København og Freiburg) og uddannet i journalistik (Aarhus). Korrespondent i Tyskland, men skriver også om Europa og historieforskning. Har bidraget til 'Berlin' (Aarhus Universitetsforlag, 2012), forfattet 'Det nye tyske højre – politik, rødder, idéer' (Gyldendal, 2017) og skrevet om tysk erindringskultur i 'Geopolitical Amnesia' (McGill-Queen's University Press, 2020).

Andre læser også