Satellit. Tyskland og Norge vil finansiere Patriot-luftværnssystemer.
Ny våbenhjælp til Ukraine
Mandag i denne uge lovede Tysklands forbundskansler, Friedrich Merz, og Norges statsminister, Jonas Gahr Støre, nye våbensystemer til Ukraine. På et pressemøde i Berlin forklarede de to regeringsledere, at både Tyskland og Norge vil bidrage til indkøb af yderligere et antal af det amerikanske luftværnssystem Patriot.
»Ukraine behøver vores støtte. Gudskelov er USA klar til at levere våbnene til Ukraine, også finansieret af europæiske partnere. Tyskland og Norge vil hver yde et vigtigt bidrag,« udtalte forbundskansler Merz ifølge NRK, norsk public service.

Tyskland er rede til omgående at levere to Patriot-systemer, så snart tyskerne har fået amerikansk garanti for, at de kan indkøbe to nye som erstatning.
Ifølge det tyske Deutsche Welle erklærede statsminister Støre under mødet med Friedrich Merz, at Norge er rede til at betale for et tredje Patriot-system, hvis den amerikanske ledelse samtykker.
»Når dette falder på plads – og jeg håber, at det snart vil ske – er Norge klar til at dele regningen,« udtalte Støre til NRK.
Tyskland støtter også Ukraines produktion af langtrækkende raketter. Forsvarsminister Boris Pistorius udtalte til Deutsche Welle om raketterne: »De ødelægger russiske fly, droner og raketter på landjorden, længe før de kan udgøre en trussel for Ukraine, dets byer og dets infrastruktur.« jjak
Del: