Udrensning. Regeringens kamp mod DEI er rettet mod den offentlige sektor og det private erhvervsliv – men også mod rødderne i det moderne amerikanske retssamfund.
Nu rammer Trumps kulturkrig hele Amerika
WASHINGTON – Sikke en uge, det har været. I sine første syv dage som præsident har Donald Trump sendt så mange nye løfter, trusler, ordrer og bekendtgørelser afsted fra Det Hvide Hus, at de fleste allerede har mistet overblikket. Det foregår døgnet rundt, fra regeringens pressetjeneste og på sociale medier. Om morgenen lover Trump at sende 10.000 soldater til den mexicanske grænse. Om formiddagen vil han indlede fredsforhandlinger om Ukraine. Om eftermiddagen skal USA være førende inden for kunstig intelligens, og om aftenen skal landet blive uafhængigt af vindenergi.
Ét emne er han dog vendt tilbage til hele ugen, ofte ud på de sene nattetimer, hvor Trump ofte rider sine kæpheste i selskab med en cola light og tv-kanalen Fox News. I USA har Diversity, Equity and Inclusion længe været skydeskive for konservative politikere, men landets nye præsident er i færd med at rette hele regeringens arsenal mod fænomenet.
Del: