Satellit. Hongkong er ved at blive kendt ikke bare for sine dyre restauranter, men også sine dyrerestauranter.
Med Fido til bords
Fra begyndelsen af juli måned vil gæsterne i 1.000 forskellige restauranter i Hongkong have mulighed for at tage deres hund med til bords. Det sker som led i et forsøg på at gøre den gastronomiske scene mere kæledyrsvenlig.
I takt med at borgerne i den sydkinesiske storby får færre børn, får de til gengæld flere hunde og andre kæledyr, og de kræver bedre rettigheder for deres firbenede venner – eller rettere: familie.

»De betragter virkelig deres kæledyr som familiemedlemmer,« siger Angela Chan Nga-chi, leder af nonprofitorganisationen Hong Kong Pet Trade Association, til avisen South China Morning Post. »Folk er fokuseret på at forbedre deres kæledyrs livskvalitet.«
Der er sket en eksplosion i antallet af kæledyr ikke bare i Hongkong, men i en række samfund rundtom i Asien, hvor det kan være ekstremt dyrt at få børn, og unge par i stedet vælger en hund eller en kat som et mere overkommeligt alternativ.
I Kina er der nu flere kæledyr end børn i alderen op til fire, ifølge investeringsbanken Goldman Sachs, som forudsiger, at der i år 2030 vil være dobbelt så mange kæledyr som småbørn i kinesiske hjem.
Det har ført til en ny kategori af forbrugere i det moderne Asien: DINKWAD, som står for »double income, no kids, with a dog«.
harms



