Globale tanker. Skak og storpolitik har siden Den Kolde Krig været tæt forbundne – og for styret i Moskva er sporten stadig afgørende vigtig. Efter Ruslands militære fremrykning i Ukraine går en dansker nu til kamp mod Kremls overmagt i skakverdenen.

Peters træk mod Putin

Gennem mange år har Vladimir Putin været den ubestridte verdensmester i sportswashing, denne populære disciplin, der handler om at bruge sport til at hvidvaske sit omdømme. Eksemplerne er så mange, at man kunne fylde en hel avisside med dem, så lad os nøjes med de vigtigste:

Da Rusland afholdt vinter-OL i Sotji i 2014, blev Putin modtaget som en superstjerne overalt, hvor han bevægede sig. Vestlige atleter gav ham highfives, klapsalver og øl, mens præsidenten for Den Internationale Olympiske Komité, Thomas Bach, hyldede ham i sin afslutningstale.

ankv
(f. 1982) er russiskfødt, dansk uddannet journalist og avisens Ukraine- og Rusland-korrespondent. Han har en fortid i web- og landbrugsjournalistik og en forkærlighed for historie, sport og doping. Andrey er uddannet journalist på Syddansk Universitet og før det elektronikingeniør på Handels- og Ingeniørhøjskolen i Herning.

Andre læser også