Udskiftning. Ved at fjerne deres største tv-kanon viser TV 2, hvordan nutiden adskiller sig fra datiden. Det er velgørende.

En anden tid

Siden TV 2’s ledelse tog konsekvensen af en uvildig advokatundersøgelse og fjernede studieværten Jes Dorph, har dedikerede fans faret i flint på Facebook. 43.000 vrede medlemmer skælder og smælder i den aktivistiske gruppe »For alle os, der støtter Jes Dorph. Og Jens Gaardbo«. De kræver TV 2-chefer fyret for at »ødelægge ansattes liv«, som de skriver i en underskriftindsamling. Tirsdag i denne uge blev deres borgerforslag »Retssikkerhed i forhold til MeToo-fænomenet« godkendt af myndighederne.

Et tilbagevendende argument i gruppen er, at »det var en anden tid dengang«, altså i 2001-2003, hvor Jes Dorph blandt andet beskyldes for at have tiltvunget sig sex med en ung praktikant, mens han selv var profileret tv-vært. Indvendingen er velkendt som forsvar for at tilpasse sig en tid med øl i pausen, fulde chefer, velvillige sekretærer, klap i måsen, blink i øjet og alt muligt andet, som ungdommen tilsyneladende skal begræde at være gået glip af – og samtidig skal glemme har fundet sted.

jebe
(f. 1996) er Europakorrespondent med base i Budapest, Ungarn. Han skriver mest af alt reportager, interview og analyser om europæiske forhold, kulturliv og litteratur, og portrætter af mennesker, han af meget varierende årsager er optaget af. Uddannet cand.mag. i retorik fra Københavns Universitet med studier i filosofi og statskundskab på American University i Washington DC. Forfatter til 'De vingeskudte – Nye europæiske erkendelser' (2023).

Andre læser også