Torsdag. Danmarks farlige forsvar, en forsinket Femern-forbindelse og et styk aflyst talkshowvært. Her er …
Dagen ifølge Simon Ejbye Schmidt
Denne artikel udkommer også i Weekendavisens daglige nyhedsbrev ‘Dagen ifølge’. Læs mere og tilmeld Dem her.
Kære læser
Den største forsvarsinvestering i danmarkshistorien var åbenbart ikke nok. I sidste uge fortalte Troels Lund Poulsen, at der skal investeres 58 milliarder kroner i jordbaserede forsvarssystemer, men i går fremlagde regeringen så endnu en historisk beslutning, der kaldes et paradigmeskifte i dansk forsvarspolitik.
Den historie starter vi nyhedsbrevet med i dag – velkommen til.

1. Angreb er det bedste forsvar
For første gang nogensinde skal Danmark have længererækkende våben, der også kan benyttes i angreb.
Eller som Lars Løkke med en middelalderlig eufemisme formulerede det på pressemødet i går, hvor han var flankeret af Mette Frederiksen og Troels Lund Poulsen: Det dyre, jordbaserede forsvarssystem kan skyde pile på vej mod Danmark ned, mens de nye længererækkende præcisionsvåben skal ramme de buer, hvorfra pilene affyres.
Præcis hvilke våben der skal bruges til at nå ind bag fjendens linjer og angribe disse buer, meldte pressemødet ikke noget om, men her til morgen kunne DR fortælle, at NATO mener, at Danmark har alt for få F-35-kampfly. Ifølge DR forventer NATO, at Danmark udvider Flyvevåbnets styrke med 60 procent, hvilket svarer til, at der skal indkøbes yderligere 16 F-35-kampfly, der eksempelvis kan bruges til at operere og affyre offensive angrebsvåben.

Ruslands ambassadør i Danmark var naturligvis ikke glad for regeringens udmelding, som han over for Berlingske kaldte »ren galskab« og sagde, at »ingen, hvor som helst, nogensinde i verden har overvejet at true en atommagt offentligt«.
Mette Frederiksen returnerede ambassadørens kommentar med at sige, at han forsøger »at true os til at lade være«, og på pressemødet understregede regeringstoppen flere gange, at den nye angrebsdel af forsvarspolitikken kun skal fungere som afskrækkelse.
»Det handler jo om at få købt nogle våben med en ambition om, at de aldrig skal bruges,« som Lars Løkke sagde.
2. Forsinket forbindelse
Den kommende forbindelse over Femern Bælt mellem Tyskland og Danmark kan forhåbentlig bruges en dag, men lige nu står det største byggeprojekt i dansk historie over for store forsinkelser. Det kunne Sund & Bælt, der er ansvarlig for projektet, fortælle i en pressemeddelelse i går.
Femern-forbindelsen skulle egentlig stå klar i 2029, men på grund af problemer med selve det specialfartøj, som skal nedsænke og samle de 73.500 ton tunge 217 meter lange betonelementer, der i sidste ende skal udgøre den 18 kilometer lange tunnel, melder Sund & Bælt, at det bliver »meget svært« at nå 2029-målet.

I sommer kom det frem, at der i hvert fald ville komme forsinkelser på jernbanedelen af Femern-forbindelsen på grund af »udfordringer med tidsplanen« på den tyske side af byggeriet, der betød, at der tidligst ville kunne køre tog på forbindelsen i slutningen af 2032.
Ingen kan rigtig svare på, hvor stor en forsinkelse der samlet set bliver tale om. Men nu kan det i det mindste mindste være, at alle dele af Femern-forbindelsen bliver klar til brug nogenlunde samtidig.
3. Farvel til Kimmel
Trump-regeringens klapjagt på kætterske udtalelser efter mordet på MAGA-aktivisten Charlie Kirk har nu ramt talkshowværten Jimmy Kimmel.
Det populære late-night-show Jimmy Kimmel Live! på ABC er blevet fjernet fra sendefladen på ubestemt tid, melder den amerikanske tv-station. Det sker efter massiv kritik og pres fra blandt andet formanden for Federal Communications Commission, der har magten over visse sendetilladelser i USA.

I sin åbningsmonolog i mandagens afsnit kritiserede Kimmel, hvad han kaldte »MAGA-bandens desperate forsøg« på at fremstille den person, der myrdede Charlie Kirk, »som alt andet end én af dem«.
Donald Trump fejrede nyheden på sit sociale medie Truth Social, hvor han skrev, at det er »fantastiske nyheder for Amerika«, og at »Kimmel har NUL talent og dårligere seertal end selv Colbert, hvis det er muligt«, med henvisning til en anden talkshowvært, Stephen Colbert, der i juli blev fyret, kort tid efter han havde kritiseret sin tv-stations moderselskab, Paramount, for at indgå et forlig med Trump – Paramount fastholder dog, at fyringen udelukkende skete af finansielle årsager.
Men Trump har ikke fået nok endnu, han så nemlig også gerne fyresedler udstedt til Jimmy Fallon og Seth Meyers, de »to totale tabere«, som han kalder værterne på populære late-night-shows på NBC.
»Deres seertal er også forfærdelige. Gør det NBC!!!« afslutter Trump.
Det afslutter også dagens nyhedsbrev – tak for at læse. Skriv gerne på sisc@weekendavisen.dk med kommentarer.
Venlig hilsen
Simon Ejbye Schmidt
Del: