Alberte Bové Rud

Seneste artikler fra Alberte Bové Rud

  • En guillotine af gæld

    Fallit. Frankrig har i årtier udskudt den økonomiske virkelighed. Nu går det ikke længere.

  • Et falsk håb

    Syndebukkens exit. Europas liberale elite åndede lettet op efter valgnederlaget til Viktor Orbán i Ungarn. Men måske for tidligt?

  • Politik i nye klæder

    Debat. Sociale medier har forvandlet politikerne til realitystjerner, der skal fremstå autentiske og ægte. Men hvad gør det ved demokratiet?

  • Velkommen til højrefeminismens tidsalder

    Omvendtland. En ny trend har ramt Europa. Højrefløjens konservative heltinder iklæder sig feminismens sprog – og argumenterer for en kvindefrigørelse, der er imod venstrefløjens mærkesager. Rødstrømpernes moralske »godhedsmonopol« er brudt.

  • Ydmygelsen af Europa

    Overgivelse. Trump fik sin vilje med en ny handelsaftale, der pålægger de europæiske lande en told på 15 procent. Aftalen beviser den amerikanske præsidents styrke og europæernes svaghed.

  • Elefanten i rummet

    Fort Europa. Stram udlændingepolitik er den nye normal i Europa. Det er signalet fra sidste uges politiske topmøde på den tyske alpetop Zugspitze, hvor Tysklands nye regering satte sig i spidsen for et opgør med »Wir schaffen das«.