Nyhedsbrev. Det er nu, vi skal diskutere, hvordan Nationalmuseet skal se ud, og hvad det er for nogle historier om os, det skal fortælle.
Hvem er danskerne?
Danmark skal have et nyt Nationalmuseum, og ifølge de planer, Weekendavisen har fået adgang til, er der tale om en omfattende ombygning af det eksisterende museum i Prinsens Palæ og en anden type danmarksfortælling, der fokuserer på vikinger, Arktis, industrialiseringen og kolonitiden.
Ifølge planen forventes det ombyggede museum at kunne fordoble besøgstallet, samtidig med at området mellem Rådhuspladsen, Glyptoteket og Christiansborg Slotsplads lukkes op til glæde for både byens indbyggere og turister. Men en sådan ombygning er både bekostelig og politisk.
Fortsæt uden at betale en krone
Få adgang til artiklen, vores nyhedsbreve og mange flere login-fordele.
Se mereDel:
