Musik. På sit nye soloalbum vil sangeren Isam B give sin fars generation den plads i danmarkshistorien, han synes, de fortjener. Søren Villemoes møder ham til en samtale om faderskikkelser og den rette trommelyd.
Den nationale arv

Illustration: Gitte Skov.
De har været med til at forme det samfund, vi lever i, men besøger man Arbejdermuseet eller Nationalmuseet, skal man lede længe efter dem. Gæstearbejderne, eller fremmedarbejderne om man vil, der kom til Danmark i 1960erne og 1970ere, har i høj grad sat deres præg på landet – på godt og ondt – men de glimrer ved deres fravær, når den nyeste danmarkshistorie skal formidles. Det mener den tidligere Outlandish-sanger, Isam B, hvis borgerlige navn er Isam Bachiri.
Jeg møder ham på hans families kaffebar på ydre Nørrebro. Det sidste års tid har man mest hørt fra ham i forbindelse med krigen i Gaza. Men det er ikke dagens fokus.
Del: