Falsificeret. Afbrudt søvn har et dårligt ry. Men at slumre videre, efter vækkeuret har ringet, behøver ikke gøre os sure eller sløve.

Succes med at snooze


I Falsificeret udfordrer vi hver uge vedtagne sandheder, afliver forældet viden og ser på fusk og fejl i forskningens verden.

Det, vi troede, vi vidste

Gang på gang har videnskabelige studier vist, at det er usundt at blive vækket flere gange i løbet af sin søvn. Måske derfor har dét at snooze – altså at falde i søvn igen, efter at vækkeuret har ringet – et dårligt ry. På engelsk har man endda udtrykket »if you snooze, you lose«, som indikerer, at man ender som taber, hvis man udsætter det, man er på vej til at gøre – i det her tilfælde: at stå op. Men måske er det slet ikke så slemt at snooze om morgenen. 

Det, vi ved nu

I et nyt forsøg fra Stockholms universitet har forskere afprøvet forskellige morgenritualer på i alt 31 forsøgspersoner, som er vant til at snooze, og har derefter testet dem i forskellige kognitive øvelser. Resultaterne viser, at det ikke skader deres præstation eller kvaliteten af deres søvn at blive vækket flere gange, inden de står endeligt op.

Arkivfoto: Kristian Djurhuus, Scanpix

I forsøget blev deltagerne både udsat for et vækkeur med og uden en snoozefunktion. I den del af forsøget, hvor de blev vækket flere gange, foregik det over en periode på 30 minutter, hvor de sammenlagt mistede seks minutters søvn ved at trykke på snooze-knappen. Men der var altså ingen indikationer på en negativ effekt. 

Man kunne ikke konstatere ændringer i deres humør, i forhold til hvor søvnige de var, eller hvor godt de præsterede i den kognitive test. Tværtimod klarede nogle af deltagerne sig faktisk bedre, hvis de havde snoozet, frem for hvis de kun var blevet vækket af én alarm.

Men …

Den bedste stå-op-rytme er dog ikke ens for alle. Det påpeger to amerikanske søvnforskere over for Scientific American i en kommentar til det svenske studie. Cassie Hilditch fra San José State University påpeger, at andre studier har vist en øget opmærksomhed hos forsøgsdeltagere, der ikke snoozer.

Desuden handler en god søvn først og fremmest om kvaliteten af og længden på søvnen, siger Thomas Kilkenny fra Staten Island University Hospital. Og hvis man i forvejen sover for lidt eller for dårligt, gør snoozeknappen det kun værre.

Journal of Sleep Research, 17. oktober

Scientific American, 15. november

anma
(f.1986) er skribent for Weekendavisen. Han afsøger grænser inden for kultur og videnskab, skriver om alt fra orgasmer til psykedelisk terapi … og 3D-printede pølser til plejehjemmet. Uddannet fra Danmarks- Medie og Journalisthøjskole i 2012. Tidligere skribent for Dagbladet Information og Politiken. Modtager gerne tips og kommentarer her:

Andre læser også