Falsificeret. Ifølge finske astrofysikere er der en chance for, at Mælkevejen alligevel ikke vil kollidere med Andromedagalaksen.
Galakser på kollisionskurs
I Falsificeret udfordrer vi hver uge vedtagne sandheder, afliver forældet viden og ser på fusk og fejl i forskningens verden.
Det, vi troede, vi vidste
Astrofysikerne har længe forudsagt, at de to galakser Mælkevejen og Andromeda er på kollisionskurs med hinanden med en fart på 110 kilometer i sekundet. På grund af den store afstand på omkring 2,5 millioner lysår mellem de to galakser vil sammenstødet dog først ske om fire-fem milliarder år.
Selvom de fleste stjerner vil overleve kollisionen, vil nogle af dem blive smidt ud i verdensrummet, og Solen ser ud til at ende et sted i udkanten af den sammensmeltede galakse sammen med Jorden.
Det, vi ved nu
Nu mener finske astrofysikere dog, at det ikke behøver at gå helt så galt. Det er nemlig meget svært at beregne galaksernes hastighed og retning, fordi det kræver meget nøjagtige målinger af masse, hastighed og retning af tusindvis af stjerner.

Opgaven er yderligere kompliceret af, at størstedelen af massen i galakserne findes som usynligt mørkt stof, og at Mælkevejen og Andromeda også bliver påvirket af omkring 100 mindre galakser, som sammen med de to store galakser udgør den lokale galaksehob.
Men ved at bruge de nyeste målinger har de finske forskere nu beregnet, at der kun er omkring 50 procents sandsynlighed for, at de to galakser vil kollidere, og den gode nyhed er desuden, at sammenstødet i givet fald først vil ske om otte milliarder år.
Men …
Astrofysikerne advarer dog om, at nye data fra Gaia-rumteleskopet endnu en gang kan ændre resultatet, og selvom de to galakser skulle undslippe kollisionen, vil tyngdekraften i løbet af mange milliarder år sørge for, at alle galakserne i den lokale gruppe ender med at samle sig i en enkelt gigantisk galakse. jopp
Science, 9. august
Del:


