Forskerfejde. Entreprenøren Elon Musk og professoren Yann LeCun kastede sig for nylig ud i en strid om videnskabens væsen.
Elon Musk som videnskabsmand
I starten af sommeren udspandt der sig en ophedet debat mellem Elon Musk og Yann LeCun. Det begyndte fredeligt nok med, at Musk forsøgte at lokke arbejdskraft til sin nye satsning inden for kunstig intelligens, xAI. I et tweet hævdede Musk, at virksomheden står for »en stringent søgen efter sandheden uden hensyn til popularitet eller politisk korrekthed«. LeCun, der er professor ved New York University og ledende AI-forsker hos Meta, hånede opslaget ved at henvise til Musks hang til konspirationsteorier.
Efter et par angreb, hvor folk spurgte LeCun, om han ikke bare kunne starte en virksomhed og udvikle noget nyttigt, forklarede LeCun, at han er forsker, ikke forretningsmand. Og som et modstykke til Musks virksomheder Tesla og SpaceX pegede LeCun på sine mange forskningsartikler og hævdede: »Hvis det ikke er publiceret, er det ikke videnskab.« Til det svarede Musk: »Det er en af de dummeste ting, nogen nogensinde har sagt.« Og så var debatten i gang.
Del: