Lystlitteratur. Midt i en læsekrise nægter fantasykongen Kenneth Bøgh Andersen at undervurdere sine unge læsere.

Det gode med det onde

Kenneth Bøgh Andersens hjem bærer på en hemmelighed. Udefra ligner det et normalt hus på en stille villavej i Valby, og når man træder ind, syner her pænt og almindeligt. For som i Andersens romanunivers er husets mysterium ikke synligt for den uindviede, men skjult bag en dør og for enden af en stejl trappe. Naturligvis i kælderen.

I forfatterens kælder ligger hans kontor. Et lille rum, en åbning til en anden verden a la den, han skriver om i sine bøger. Her er dunkelt og væggene plastret til med bøger – nogle flere hundrede år gamle, de fleste i gysergenren. De få pletter af væg, der ikke er beklædt med fiktion, fyldes af plakater med dæmoner, djævle eller Døden selv, alle sammen forstørrede udgaver af forsiderne på Andersens bøger.

maje
(f. 1997) er cand.comm. i journalistik fra Roskilde Universitet, Rikkyo University i Tokyo og Kansai University i Osaka. Hun har tidligere boet i Sydkorea, hvor hun rapporterede om asiatiske forhold for BBC, Politiken, DR og TV2 og var politisk kommentator på en lokal tv-station. På Weekendavisen skriver Malene om forskning, social ulighed, køn og Asien. Hun taler japansk og koreansk.

Andre læser også