Det svenske herrelandshold i fodbold har fået ny træner, og for første gang i historien er det ikke en svensker. Det er nemlig danske Jon Dahl Tomasson, selv en målfarlig landsholdsangriber i 00erne, som nu skal forsøge at løfte Sverige op af det dybe hul, det stolte, blågule fodboldland er havnet i.

Svenskerne har således blot kvalificeret sig til en af de seneste fire VM-slutrunder og er heller ikke med, når det går løs ved EM i Tyskland til sommer. Det svenske landsholds spil har længe virket krampagtigt og gammeldags, og efter superstjernens Zlatan Ibrahimovics karrierestop er det vanskeligt at få øje på svenske topklassespillere.

Men nu skal nye vinde blæse – det understregede Tomasson, som vandt det svenske mesterskab som træner for Malmö FF i 2020 og 2021, forleden på et pressemøde:

»Jeg er stolt over at være Sveriges nye landstræner. Dette land har lange fodboldtraditioner. Fodboldforbundet har været meget tydeligt fra starten, og min opgave er at skabe en international identitet med en offensiv spillestil. (...) Jeg ser frem til at begynde arbejdet og skabe et nyt, offensivt Sverige. Men vi er nødt til at gøre det sammen,« sagde Tomasson ifølge det svenske dagblad Expressen.

Han forsøger ikke engang. Foto: Jessica Gow, Scanpix
Han forsøger ikke engang. Foto: Jessica Gow, Scanpix Jessica Gow/TT/Ritzau Scanpix

Danskeren sagde det dog hverken på dansk eller svensk, men på engelsk, hvilket fik Sveriges mest kendte sportsjournalist, Olof Lundh, til tasterne:

»Jon Dahl Tomasson fortæller, at han vil kommunikere på engelsk og både tage imod spørgsmål og svare på engelsk. Hans svensk er for ringe, og han mener, at vores forståelse for dansk er for dårlig. Nye tider for landsholdschefen,« skrev Lundh på X.

Tomasson, der netop har forladt et job som manager i den engelske storklub Blackburn Rovers, forbryder sig dermed mod et særligt skandinavisk sprogbroderskab, som tidligere har betydet, at FC København-tilhængere ikke forstod meget af, hvad norske Ståle Solbakken sagde, og at danske landsholdsfans måtte vænne sig til at spidse øren under den tidligere landstræner Åge Hareides pressemøder.