Ærligt talt. Dræbt ulv på pressemøde, ostepops for retten og par slettet fra Gift ved første blik. Velkommen til Ærligt talt, Weekendavisens fredagsbrev.
Rabjerg Madsens jagttrofæ
Denne artikel udkommer også i Weekendavisens fredagsbrev, 'Ærligt talt'. Læs mere og tilmeld Dem her.
Den kommende udgave af Gift ved første blik – programmet, hvor ingen må sige, hvad de virkelig føler, fordi det ikke lyder pænt – er allerede pakket ind i uærlig mumlen. Et par er blevet klippet ud af programmet, angiveligt fordi DR har modtaget en anonym henvendelse om den mandlige deltager Allan Beier, der måske, måske ikke, har gjort noget, som parret ikke må få at vide, hvad er.
Anne Garlichs, chef for ekstern tv i DR, har udtalt:
»Efter optagelserne var afsluttet, havde vi grundige overvejelser, hvor vi fik nok information til at kunne tage den samlede redaktionelle vurdering om, at vi kun skulle have otte deltagere med i årets udgave af Gift ved første blik.«
Parret selv har de seneste dage kritiseret DR for beslutningen og i den forbindelse omtalt sig selv som mand og kone. De er imidlertid slet ikke gift længere.
»Jeg er ked af, hvis vi har givet et forkert udtryk,« sagde den tidligere deltager Katrine Ashting til TV 2.
»Det var bare, at vi stod sammen i det og træder frem som et par. Et par, der har hinanden,« sagde hun og tilføjede, at de heller ikke er kærester.
Det bliver spændende at se, om nogen forstår, hvad de selv siger i det program.
Velkommen til Ærligt talt, fredagsbrevet, hvor intet efterlades mellem linjerne.

1. Ulven er død
Efter flere dages jagt med termiske droner er en såkaldt problemulv endelig blevet skudt. Christian Rabjerg Madsen, minister for natur og dyrevelfærd, holdt i formiddag et pressemøde i Blåvandshuk, hvor han kunne annoncere, at ulven, der lå på græsset med blod i pelsen, var fundet og neutraliseret.

På ministerens Facebook-side er der dog mange kritiske kommentarer.
»Jeg synes, det her billede er dybt grænseoverskridende,« skriver en bruger:
»Et dræbt dyr som trofæ for politisk handlekraft. Hvis det er sådan, ministeren for natur og dyrevelfærd mener, at hans forhold til naturen skal se ud, så er billedet i sig selv en frygtelig skræmmende illustration af, hvor galt det står til.«
Folk på Facebook, altså. Det er da et kæmpe fremskridt fra pressemødet, hvor de ikke kunne smække en eneste usynlig drone på bordet.
2. DF glemte sit eget hastemøde
Flere folketingsmedlemmer fra Dansk Folkeparti mødte ikke op til den hasteforespørgsel, som partiet selv havde indkaldt til. Partiformand Morten Messerschmidt krævede ellers, at statsministeren straks forholdt sig til migrantsituationen i Ceuta, men alligevel endte debatten onsdag med, at et flertal stemte for regeringens såkaldte vedtagelsestekst. Tre DFere stemte nemlig ikke. Alex Ahrendtsen lægger sig fladt ned i Ekstra Bladet.
»Det er ikke godt. Det skal ikke være en undskyldning, men vi blev ramt af noget sygdom med kort varsel. En skulle hente papirer og nåede ikke at stemme. En anden var i et ministerium og nåede ikke tilbage.«
Partiet, der vil redde den vestlige civilisation fra 60.000 marokkanere, der kan svømme til Europa i billige baderinge, kan ikke forcere vejen fra deres stol til stemmeknappen. Vi er fortabt.
3. De Radikale vil også screene
De Radikale åbner nu for at give afslag på statsborgerskab til ansøgere med antidemokratiske holdninger. Partiet har ellers hidtil kaldt det sindelagskontrol at frasortere blandt andre islamister og nazister, hvis de i øvrigt lever op til de objektive krav for statsborgerskab, men Magnus Georg Jensen, de Radikales udlændingeordfører, tilslutter sig nu Socialdemokratiets ønske. Han afviser dog i Politiken, at det vil føre til et tankepoliti.

»Jeg har jo ikke nødvendigvis sagt, at det skal være sindelagskontrol. Jeg har sagt, at vi er åbne for, at vi skal tage ansvar for en ny indfødsretsaftale, som på mange måder skal kunne bistå i fremtiden, også hvor der skal være en screeningsmodel.«
De Radikale er verdens bedste til ikke at indrømme, at de desværre er blevet tvunget til at være enige med rigtig mange danskere.
4. Det var Enhedslistens idé
Det var Enhedslisten, der stod bag ideen om at indføre halv moms på alle fødevarer. Det skriver Børsen, der kan berette, at forslaget blev skrevet ind i regeringsgrundlaget, efter at Enhedslisten oprindeligt havde krævet indførelsen af et huslejeloft for at agere støtteparti for S-SF-R-M-regeringen.
Huslejeloftet blev dog afvist, og kompromiset blev i stedet differentieret moms. Flere økonomer har siden kritiseret forslaget for at være dyrt og ineffektivt, blandt andre Michael Svarer, tidligere overvismand og professor i økonomi ved Aarhus Universitet. Han kalder differentieret moms »himmelråbende dumt«.
»Man vil løse en midlertidig udfordring med højere fødevarepriser med et varigt, strukturelt greb, der skader dansk økonomi,« siger han til Børsen.
Enhedslistens politikere har aldrig følt sig så hørt.
5. Ostepops i retten
Producenten Orkla Snacks, der ejer Kims Chips, har tabt en sag i Sø- og Handelsretten. Snackproducenten krævede, at Det Danske Sprog- og Litteraturselskab ændrede sin definition af en »ostepop« i Den Danske Ordbog til at inkludere Kims varemærke. I ordbogen defineres en ostepop som »Sprød, gul eller orange, buet snack fremstillet af majsmel og med smag af cheddarost«.
Ifølge Orkla Snacks giver det dog omverdenen det indtryk, at »der er tale om en generisk vareart, som alle erhvervsdrivende dermed frit kan anvende«.
Ordbogsdefinitionen bliver dermed stående uden angivelse af varemærket. Lad os håbe, det går.
