Ærligt talt. SF holder horribelt pressemøde, DFU blev infiltreret af prorussere, og Troels Lund Poulsen strammer den. Velkommen til fredagsbrevet.
Pia Olsen Dyhrs perfekte pressemøde
Denne artikel udkommer også i Weekendavisens fredagsbrev, 'Ærligt talt'. Læs mere og tilmeld Dem her.
Solen skinnede ned på Pia Olsen Dyhr, da hun på SFs sommergruppemøde onsdag talte om alt fra bedre vuggestuer til forurening af drikkevandet og forholdene for pårørende til demensramte. Bag hende bølgede lange græsstrå i vinden, og efter en længere gennemgang af SFs mærkesager var hun endelig klar til at svare på journalisternes spørgsmål.
Det første handlede om, hvornår SF havde genoptaget samarbejdet med den nu fyrede rådgiver Thomas Nystrøm.
Så kom det andet spørgsmål, der handlede om det samme, hvorefter en tredje journalist spurgte, hvem i SF der havde vidst, at han var blevet ansat, mens en fjerde ville vide, hvorfor Pia Olsen Dyhr ikke ville sige undskyld til de krænkede kvinder.
En femte spurgte, hvorfor det var vigtigere at genansætte rådgiveren end at respektere kvinderne, hvorefter to journalister kortvarigt ødelagde stemningen ved at spørge om noget med arbejdsudbuddet og kommunale investeringer. Herefter kom pressemødet tilbage på sporet med flere spørgsmål om den fyrede rådgiver, og til sidst afbrød Pia Olsen Dyhr pressemødet.
»Medmindre der er nogen, der vil spørge om noget politik,« tilføjede hun.
Hun skuede ud over stolerækkerne og fik øje på en oprakt hånd.
»Ja?« sagde hun lettet.
Man kunne ikke høre spørgsmålet, men det var, som om al tiltro til menneskeheden døde i Pia Olsen Dyhrs øjne.
Så forlod hun pressemødet.
Velkommen til Ærligt talt, nyhedsbrevet, der heller ikke lader substans ødelægge fingrenes dans over tastaturet.

1. DFU infiltreret
Dansk Folkepartis ungdomsorganisation har ekskluderet 11 medlemmer, der mistænkes for at ville infiltrere ungdomspartiet på vegne af Rusland. Ifølge Berlingske blev to af dem døbt i den russiske kirke i København sidste år, og under et julemøde i ungdomspartiet trak de sig væk fra de andre DFUere for at udføre et religiøst arrangement.
Ifølge Kenneth Kristensen Berth, sekretariats- og organisationschef i Dansk Folkeparti, agerede de 11 unge som en gruppe i gruppen. Han ved dog ikke, hvorfor det netop var Dansk Folkepartis Ungdom, de russiskvenlige unge forsøgte at infiltrere.
»Jeg tror kun, man kan gisne om det, og jeg bevæger mig ikke ud i gisninger,« siger han til DR.
Kæmpe mysterium. Det er umuligt at vide.
2. Skatteborgernes mand
Pelle Dragsted vil ikke lægge stemmer til at hæve skatten, før momsen bliver sat ned på udvalgte fødevarer. Han frygter, at skattestigningen, som skal finansiere den differentierede moms, risikerer at træde i kraft før den lavere moms, og at lavtlønnede danskere dermed ender med at betale mere i skat, uden at deres indkøb bliver billigere.

»For Enhedslisten er det et fuldstændig klart princip, at vi ikke kommer til at hæve skatten for folk med lave og almindelige indkomster. Det kommer ikke til at ske, heller ikke i en midlertidig periode. Hvis man hiver penge ind, så skal det bruges til at finansiere endnu større sænkelse af skatten for de her grupper,« siger han til DR.
Først krævede Pelle Dragsted at få indført differentieret moms på fødevarer, selvom økonomer advarer om, at det er både dyrt og bureaukratisk, og nu forsvarer han hårdnakket danskerne imod at blive overbeskattet. Man ved snart ikke, hvem man skal holde med i dansk politik.
3. Islamister vil også danse
Taleban-bevægelsen brød sine egne regler, da styret fejrede femårsdagen for magtovertagelsen af Afghanistan. Ifølge Politiken viser flere videooptagelser og fotografier fra Kabul Taleban-tilhængere, der danser offentligt foran den tidligere amerikanske ambassade. Nogle dansede rundt om en motorcykel, andre med en panserværnsraket over skulderen.
»I begyndelsen af januar udsendte Talebans øverste leder, Hibatullah Akhundzada, ellers en særlig straffelovspakke, hvori paragraf 59 gør det ulovligt 'at danse' og 'at være tilskuer til dans',« skriver Politiken.
Det må man give Taleban. Hykleri ser sjovere ud i diktaturer end herhjemme.
4. Skattepenge skal bruges i biografen
De fleste unge bruger det såkaldte kulturpas på biografbilletter. Kulturpasset er blandt andet tiltænkt unge, der hverken er i uddannelse eller arbejde, og som ikke har råd til at benytte sig af kulturelle aktiviteter, men nu viser en opgørelse, at knap 70 procent af pengene – cirka fire millioner kroner – er brugt på biografbilletter. Knap en million kroner brugt på teater, koncerter og comedy.
Kulturminister Zenia Stampe vil nu bruge opgørelsen i de videre drøftelser om ordningen.
»Her vil det også være oplagt at diskutere, hvad man skal kunne bruge kulturpasset til. Personligt har jeg i hvert fald større ambitioner for, hvor bredt kulturpasset skal nå ud i det danske idræts- og kulturliv,« siger hun til DR.
Er det ikke nemmere, at staten bare overfører vores skattepenge direkte til Nordisk Film og Ticketmaster? Så sparer vi i det mindste administrationsudgifterne.
5. Troels Lund Poulsen strammer den
Venstre vil indføre et betinget statsborgerskab, som skal gøre det muligt at udvise flere kriminelle udlændinge. Ifølge formand Troels Lund Poulsen skal nye statsborgere kunne fratages statsborgerskabet, hvis de inden for de første fem år idømmes en fængselsstraf.

»Når man får dansk statsborgerskab, så skal man opføre sig ordenligt. Vi har set eksempler på, at vi har tildelt statsborgerskab, som vi ikke kan fratage igen, til nogle, som forbryder sig mod det danske samfund. Det er udfordringen i dag, og derfor foreslår vi den her model,« siger han til TV 2.
Troels Lund Poulsens stramning blegner lidt i sammenligning med Inger Støjberg, der vil forbyde »dominansdunjakker«. Man kan bare mærke, at han ikke ægte hader muslimer.

Det er alt, De får for mediestøtten denne uge. God weekend.
