Denne artikel udkommer også i Weekendavisens fredagsbrev, 'Ærligt talt'. Læs mere og tilmeld Dem her.

Kære læser

Onsdag klokken 16.14 indtraf en spektakulær begivenhed. 

Køge, en provinsby for enden af S-togsnettet, der aldrig før har været epicenter for noget særligt, blev i op til ti sekunder midtpunkt for et jordskælv. 

Borgere forskellige steder på Sjælland var hurtige til at indrapportere dokumentation, og TV 2 bragte løbende opdateringer på deres hjemmeside.

»Bjørn Nielsen sad og så fjernsyn i Lyngby, da sodavandsdåsen på sofabordet foran ham begyndte at vibrere,« lød det blandt andet. 

»Hund reagerer på jordskælv,« lød en anden overskrift. Her kunne man trykke på et videoklip fra en familie i Solrød, hvis hund pludselig hoppede op i vindueskarmen.

Alvorligst gik det for sig på Nørrebro i København. Her faldt et tv ned fra væggen, hvilket blev beskrevet under rubrikken »TV faldt ned fra væggen«. På et billede ses fladskærmen liggende på gulvet, symmetrisk flugtende med plankerne i parketgulvet, som om den selv havde lagt sig derned helt forsigtigt. 

Et næsten poetisk maleri af den danske nationalkarakter. Selv vores naturkatastrofer gør ikke noget væsen af sig. 

Velkommen til Ærligt talt, den ugentlige erkendelse af, at vi alle strander mentalt i Køge før eller senere. 

1. VLAK-forslag har tabt flyvehøjde

Dansk Folkeparti kritiseres for at have ødelagt momentum for den blå blok i regeringsforhandlingerne. Venstres formand, Troels Lund Poulsen, har foreslået at danne en VLAK-regering baseret på store dele af Moderaternes politik – et forslag, der er blevet kaldt en genistreg, da det kunne udstille, at Lars Løkke Rasmussen allerede har besluttet sig for at indgå i en rød regering. 

Onsdag krævede Dansk Folkeparti så, at deres krav om en såkaldt nettoudvandring af danske muslimer skulle skrives ind i et kommende regeringsgrundlag. Det fik Lars Boje Mathiesen, formand for Borgernes Parti, til at lange ud efter Dansk Folkeparti i en YouTube-video

Kildefoto: Liselotte Sabroe, Scanpix
Kildefoto: Liselotte Sabroe, Scanpix

»Det gør jo, at Lars Løkke nu tænker, jeg kan ikke tro mit held. Allerede en dag efter at de gik ud med det, kan jeg nu sige til Troels Lund Poulsen og hele verdenspressen, at der kan I se, hvad jeg sagde. Der gik ikke engang en dag, og så kunne de ikke finde ud af at stå sammen.«

Man ved, man har trådt i spinaten, når selv Lars Boje synes, man får blå blok til at se dårlig ud.  

2. Amerikansk besøg i Grønland

I weekenden ankom den amerikanske guvernør Jeff Landry til Grønland. Her skulle han deltage i en erhvervsmesse, og under en gåtur i Nuuk mødte han desuden nogle af de lokale indbyggere. Blandt andet blev han filmet, mens han delte chokolademønter ud til grønlandske børn. På møntens ene side var en pelikan, som er delstaten Louisianas officielle fugl. På den anden side var Jeff Landrys navn og hans officielle bopæl.   

»Hvis I kommer til guvernørens palæ i Louisiana, kan I få alle de chocolate chip cookies, I kan spise,« sagde Jeff Landry ifølge DR. 

Det må være mærkeligt at være grønlænder for tiden. Man forbereder sig på en fjendtlig overtagelse af ens land, og så sender de en børnelokker, der deler ud af sin egen valuta. 

3. Unge sælger falske mærkevarer

En lang række unge sælger falske mærkevarer på platforme som Vinted. Ifølge TV 2 Echo er salget udbredt, og for det meste ved både sælgere og købere, at tøjet er en kopivare. En 17-årig dreng fortæller dog, at han har tjent 60.000 kroner på at foregive, at han sælger ægte mærker. Han køber tøjet på nettet i Kina og får en chatbot til at sende en falsk ordrebekræftelse på mail, så det ligner et ægte køb. TV 2 Echo spørger ham, om han ikke tænker over, at det er ulovligt:

»Nej. Jeg tror ikke rigtig, at jeg har tænkt konsekvenserne igennem.«

Længe leve teenagere. De er udspekulerede nok til at organisere et globalt kopivare-scam med AI-genererede fakturaer, men de kan ikke lyve om deres egen mangel på selvindsigt. Det er sødt. På en mærkelig måde.

4. Højesteret giver muslimske kvinder medhold

En omdiskuteret afgørelse i Højesteret får nu opbakning på lederplads i Dagbladet Information.

Ifølge Højesteret krænkede en folkeskole i Albertslund to muslimske kvinders rettigheder, da skolen stoppede deres praktikforløb, fordi de nægtede at give hånd til deres mandlige praktikvejleder. Skolen fik først medhold i landsretten, men da sagen blev anket, fandt Højesteret, at skolen ikke havde gjort nok for at finde et kompromis med de to studerende kvinder.

Socialdemokraterne Ida Auken og Frederik Vad har kritiseret afgørelsen, men i en leder i Dagbladet Information bakker Ulrik Dahlin op om dommen.

»Med højesteretsdommen som rettesnor vil det herefter stå borgerne frit, hvordan de hilser på andre. Det er et fremskridt for den personlige frihed,« skriver han blandt andet.

Gad vide, hvilke bevidsthedsudvidende stoffer de tager på den avis. Jo flere restriktioner muslimske kvinder lever med, jo friere er de åbenbart. Det er det mærkeligste newspeak, siden Nick Hækkerup sagde, at overvågning giver mere frihed.

5. Jakob Ellemann-Jensen udgiver bog

Jakob Ellemann-Jensen, tidligere formand for Venstre, udgav i denne uge en bog om sit liv i politik. I Udvalgte kolbøtter fortæller han blandt andet, at han blev så personligt påvirket af personangreb og modstanden i folketingsgruppen, og at det endte med at udløse hans stresssygemelding. Dermed fik hans mor ret, da hun advarede ham om, at han var for følsom til politik.

Kildefoto: Sebastian Elias Uth, Scanpix
Kildefoto: Sebastian Elias Uth, Scanpix

Ifølge Jyllands-Posten skriver Jakob Ellemann-Jensen, at han er misundelig på partiledere som Mette Frederiksen, Lars Løkke Rasmussen og Troels Lund Poulsen, fordi de ikke lader sig mærke på samme måde:

»Samtidig fortæller jeg mig selv, at jeg er glad for, at jeg ikke evner netop det. For det læner sig ind i en hårdhed og kynisme, som passer mig dårligt,« fortæller han i bogen.

Rørende. Jakob Ellemann-Jensen var simpelthen for godt et menneske til at trives med det politiske spil. Han var dog ikke for blød til at begå løftebrud over for, hvad hedder de nu, vælgerne, som han lovede aldrig at pege på Mette Frederiksen. Den form for hårdhed og kynisme passede ham åbenbart bedre.

God weekend. Vi ses i næste uge samme tid, samme sted. Samme gode humør.